Żarówka ksenon

Żarówki samochodowe ksenonowe pojawiły się w miejsce tradycyjnego oświetlenia, mianowicie – halogenowego. Oczywiście te drugie nadal są wykorzystywane, ale w porównaniu do żarówek ksenonowym, posiadają wiele wad. Od lat 90-tych XX wieku, czyli od momentu wprowadzenia na rynek elementu, jakim jest żarówka ksenon, cieszy się ona niebywale dużym powodzeniem.

Każda żarówka ksenon, w porównaniu z halogenowymi, charakteryzuje się:

  • niskim wydzielaniem ciepła podczas emisji światła

  • barwą emitowanego światło, która jest bardzo zbliżona do światła naturalnego

  • długą żywotnością żarówki

  • większym natężeniem światła aż o 3 razy

  • poborem mocy mniejszy o 1/3

  • 10 razy dłuższą emisją światła

Tym, co przede wszystkim wyróżnia żarówki samochodowe ksenonowe jest fakt, że wszystkie ich właściwości sprowadzają się do dwóch podstawowych rzecz – wygody i bezpieczeństwa. Producenci aut oraz części do nich dbają o to, by ich użytkowanie stawało się maksymalnie bezpieczne i komfortowe. W dużej mierze, do podwyższenia poziomu tych dwóch kwestii, przyczyniły się właśnie żarówki ksenonowe. Dzięki temu, że barwa emitowanego przez nie światła jest zbliżona do koloru światła słonecznego, oko ludzkie prawie się nie męczy. Przez to, prowadzenie samochodu staje się zdecydowanie bardziej bezpieczne.

Warto wiedzieć, jak zbudowana jest taka żarówka ksenon. Mianowicie, stanowi ją szklana bańka, która jest wypełniona szlachetnym gazem – ksenonem. W momencie dostarczenia napięcia elektrycznego, ksenon zaczyna świecić i emitować światło. Na bazie żarówek ksenonowych montowane są w samochodach żarówki biksenonowe. Służą one, jak sama nazwa sugeruje, do wytwarzania dwóch rodzajów świateł: drogowych oraz mijania.

Warto zainwestować w żarówki samochodowe ksenonowe. Dzięki takiej inwestycji można poprawić komfort, ale też, przede wszystkim, bezpieczeństwo jazdy. Decyzja o używaniu tego rodzaju oświetlenia samochodowego nie powinna być trudna, tym bardziej, że tradycyjne reflektory halogenowe nie równają się jakością osiąganych rezultatów ich działania. Żarówki ksenonowe są zdecydowanie lepsze.