Konsekwencje pracy z komputerem przenośnym

notebookiTrudno wyobrazić sobie dzisiaj prawidłowe i swobodne funkcjonowanie w kulturze Zachodu bez znajomości podstawowych zagadnień dotyczących obsługi komputerów. Niemal każdy aspekt naszego życia podlega już technologizacji i skomputeryzowaniu, a w naszym podstawowym zapleczu technicznym znajdują się nie tylko komputery stacjonarne, ale i notebooki, tablety, palmtopy, smartfony czy – popularne ostatnio – netbooki. Jeszcze do niedawna posiadanie komputera stacjonarnego świadczyło o sporej zasobności domowego budżetu, a zaopatrzenia dostarczały duże aglomeracje miejskie, takie jak sprzedające komputery Leszno, Kraków, Warszawa czy Poznań. Obecnie już tego typu sprzęty można zdobyć nawet w niewielkich sklepach zajmujących się dystrybucją urządzeń AGD i RTV i nie wymagają one od nas wielomiesięcznego oszczędzania czy długodystansowych wypraw do największych miast wojewódzkich.

Oczywiście zaopatrywanie się w przestrzeniach wysoko zurbanizowanych ma swoje zalety, a do podstawowych należą oczywiście duża konkurencyjność cen oraz szeroki wachlarz ofert proponowanych przez poszczególne sklepy. Ze względu na to, że nowoczesna technologia nie zawsze jest maksymalnie trwała, miasta ułatwiają także zdobywanie części zamiennych czy opcje montażu i serwisowania uszkodzonych urządzeń. Ciągle bowiem najchętniej serwisują komputery Leszno, Poznań czy Kraków, a nie małe miejscowości. Nawet jeżeli posiadają one opcję naprawy, to zazwyczaj stanowią jedynie punkt usługowy producenta, a ewentualne usterki i tak odnawiane i konserwowane są w głównych ośrodkach, takich jak wymienione wcześniej i naprawiające komputery Leszno czy Poznań. Warto pamiętać, że cały sprzęt elektroniczny, a w szczególności już sprzęt komputerowy, poza niewątpliwymi zaletami, posiadają także wady. Oczywiście nie ma większego sensu podważanie istotności działania technologii nowej generacji, ponieważ gwarantuje nam ona zdecydowaną wygodę w codziennym egzystencjonowaniu, warto jednak zwrócić uwagę na potencjalne szkody, które może pociągać za sobą niewłaściwa praca z tego typu sprzętem. Komputery stacjonarne nadal są ważnymi elementami wyposażającymi nasze domy, jednak coraz częściej zastępowane są one przez urządzenia przenośne, takie jak laptopy, palmtopy, netbooki czy tablety.

Ze względu na to, że ich parametry są wystarczające, aby mogły być podstawowym narzędziem pracy, coraz chętniej sięgają po nie biura i przedsiębiorstwa, które stawiają na pełną mobilność swoich pracowników i nakierowane są na bezpośredni kontakt z klientem. Dzięki notebookom mają oni możliwość swobodnego dostępu do zasobów projektowych i sprawniej dokonują prezentacji swoich produktów na pokazach czy konferencjach tematycznych. Podstawową zaletą laptopa jest więc przede wszystkim jego wysoka mobilność – ze względu na to, że jest w miarę lekki, poręczny i niewielki gabarytowo, nie stanowi problemów przy transporcie, łatwo poddaje się przenoszeniu z miejsca na miejsce, a także umożliwia jego wykorzystywanie także poza docelowym miejscem pracy. Jego budowa i ergonomiczność pozwalają więc na uruchamianie go niemal w dowolnym miejscu, także bez możliwości podłączenia go pod zewnętrzne źródła zasilania. Spora żywotność, wbudowanej w sprzęt, baterii umożliwia korzystanie z laptopów bez wpinania kabla pod gniazdko elektryczne. Oczywiście każdej zalecie odpowiada jakaś wada, a w przypadku urządzeń przenośnych jest to przede wszystkim konieczność utrzymania nieprawidłowej postawy ciała podczas procesu użytkowania sprzętu. Kłopotliwe jest z pewnością wykorzystywanie wbudowanej klawiatury czy touchpada, które wprawdzie można, za pośrednictwem portów USB, zastąpić ich zewnętrznymi odpowiednikami, takimi jak odrębne klawiatury czy myszki komputerowe, jednak w przypadku pracy w podróży mogą stanowić spore utrudnienie, stąd są rzadko stosowane.

komputeryKonsekwencjami trzymania notebooków na kolanach, napinania mięśni rąk czy pochylania głowy do przodu, są problemy zdrowotne, które na dłuższą metę – zwłaszcza w sytuacji regularnej pracy – mogą być bardzo niebezpieczne. Podstawowymi problemami są oczywiście często występujące zespoły przeciążeniowe, spowodowane powtarzalnymi i ograniczonymi ruchami podczas obsługi sprzętu oraz wykreowanie wymuszonej postawy ciała, nienaturalnej dla stawów i mięśni. Zakłady pracy coraz częściej posiadają stanowiska komputerowe stworzone według ścisłych zasad ergonomii, dlatego też fotele i biurka są w stanie odciążyć częściowo pracujący personel, jednak na co dzień czy w podróży zachowanie ergonomiczności może być szczególnie problematyczne. Korzystanie z laptopów podczas jazdy pociągiem czy autobusem oraz wykorzystywanie go w samochodzie czy przestrzeni miejskiej, ograniczone jest przez niewielką powierzchnię oraz mniejszą wygodę, dlatego też jeżeli pojawia się taka możliwość, warto wybrać miejsce, które posiada możliwie największy obszar w okolicach nóg, podłokietniki czy opcję ograniczenia silnego światła słonecznego.

Dostosowanie oświetlenia jest niezwykle ważne, ponieważ zmniejszenie obciążenia i przemęczenia wzroku zmniejsza ryzyko występowania bólów głowy czy regularnych migren. Uporządkowanie tymczasowego miejsca pracy z komputerem w znacznym stopniu umożliwia zachowanie prawidłowej pozycji ciała, a także zwiększenia komfortu obsługi sprzętu – lekkie odchylenie się do tyłu czy zmniejszone pochylenie głowy. Warto pamiętać, że wykorzystywanie notebooków nie jest analogiczne do pracy przed monitorem urządzenia stacjonarnego. Laptop – zwłaszcza w szczególnie trudnych warunkach – powinien być używany możliwie jak najkrócej i wyłącznie do wykonania konkretnego zadania, a na uwagę powinien zasługiwać także sam sposób transportowania sprzętu. Prawidłowe przenoszenie nie tylko jest istotne dla wydłużenia zdatności komputera do pracy i nie naraża go na mikrouszkodzenia czy nadmierne wstrząsy, ale i gwarantuje odciążanie całego organizmu i układu szkieletowo-kostnego. Noszenie sprzętu w torbie przewieszonej przez jedno ramię może być wyjątkowo niekorzystne, dlatego też producenci akcesoriów wprowadzają na rynek specjalnie wyprofilowane plecaki, wyposażone w szerokie pasy czy wewnętrzne stelaże.