Nieruchomości Jeleniej Góry

blok mieszkalnyKażdy, kto choć po części interesuje się rynkiem nieruchomości, z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, że podlega on stałym przemianom. Wysokość ceny danego budynku, lokalu czy ziemi zależy bowiem od wielu czynników. Najbardziej oczywiste z nich to lokalizacja, stan nieruchomości oraz jej wielkość. Jeśli planuje się jej zakup bądź sprzedaż, warto podjąć współpracę z rzeczoznawcą majątkowym. Sprawnie i profesjonalnie określi on stan nieruchomości, a następnie dokona jej wyceny.

 Wkraczając na rynek nieruchomości, w pierwszej kolejności należy zdać sobie sprawę z tego, czym one właściwie są. Mianowicie, wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje nieruchomości:

  • gruntowe
  • budynkowe
  • lokalowe

Pierwszy rodzaj nieruchomości, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy ziemi. Wiele osób posiada, bądź chce się dopiero stać posiadaczami jakiegoś gruntu. W tym celu musi zapoznać się z aktualnymi raportami rynku nieruchomości mówiącymi o wysokości cen zarówno sprzedaży jak i kupna ziemi. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wszystko, co zostaje postawione na danym gruncie, na przykład dom, jest własnością właściciela gruntu, a nie owego domu (w przypadku, gdy właściciele są różni). Co się zaś tyczy nieruchomości budynkowych i lokalowych, to dotyczą one domów, mieszkań, lokali biurowych itp. O wartości wszystkich rodzajów obiektów podlegających wycenie świadczą rozmaite elementy oraz ich właściwości. W przypadku budynków i lokali pod uwagę bierze się przede wszystkim ich położenie. Ważne, by była to okolica wzbudzająca pozytywne wrażenia. W zależności od potrzeby, istotna jest bliskość z przystankami komunikacji miejskiej oraz centrum miasta, jak ma to miejsce w przypadku firm, lub zieleń, cisza i spokój jeśli ktoś chce zamieszkać w danej okolice. Najważniejsze jest jednak to, by nie posiadała wątpliwej reputacji. Wysokość wyceny ustalana jest również na podstawie wielkości lokalu lub całego budynku oraz jego stanu. Co się zaś tyczy nieruchomości gruntowej to, bardzo ważny dla ustalenia wysokości ceny sprzedaży bądź kupna jest jej rodzaj oraz jakość (w przypadku gruntów rolnych). Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że w historii rynku nieruchomości pojawił się Kodeks Napoleona. Na jego mocy, wyodrębniony został jeszcze jeden rodzaj nieruchomości, a mianowicie – nieruchomość piętra. W związku z tym, można było stać się posiadaczem całego piętra danego budynku.

Cena jest również uzależniona od miasta, w którym dana nieruchomość się znajduje. Jeśli jest to duże, rozwijające się środowisko miejskie, lub jego zabytkowa część, na przykład Stary Rynek, to wartość takiej nieruchomości znacząco się podnosi. O tym wszystkim decyduje jednak w głównej mierze rzeczoznawca. W związku z tym, aglomeracje miejskie takie, jak Warszawa, Poznań, Wrocław Gdańsk i wiele innych dysponują nieruchomościami na sprzedaż w bardzo wysokich cenach. Jednak można stwierdzić, że jest to dwustronna zależność. Bowiem, dzięki zabytkowej, wartościowej nieruchomości Jelenia Góra, na przykład, staje się miastem bardziej wartościowym tym bardziej, że podobnych obiektów jest w dużych miastach wiele. Dzięki temu zyskują one walory estetyczne, a tym samym zainteresowanie turystyczne. W celu nabycia lub sprzedaży jakiejkolwiek nieruchomości, warto polecić tę sprawę profesjonalistom. Rzeczoznawca majątkowy fachowo i rzetelnie sporządzi wycenę gruntu, całego budynku lub jego części. Ponadto, w razie potrzeby, może służyć radą oraz swoim doświadczeniem w branży. Dla tych wszystkich jednak, którzy chcą jedynie zorientować się w wysokości ceny, pojawiła się znakomita opcja.

wnętrze domuMianowicie, każdy może pobrać na swój komputer lub telefon specjalna aplikację, którą jest wyceniarka. A gdzie szukać tego typu aplikacji? Najczęściej, profesjonalne strony internetowe należące do danego biura zajmującego się rynkiem nieruchomości, są powiązane z wyceniarką. Jest to doskonała alternatywa dla tych wszystkich, którzy potrzebują tylko orientacyjnej wiedzy w kwestii wysokości wyceny danego obiektu oraz dla każdego, kto nie dysponuje zbyt dużymi środkami finansowymi. Jednocześnie trzeba mieć jednak świadomość, że fachową wycenę jest w stanie sporządzić tylko pracownik biura nieruchomości. W związku z tym, wyceniarka powinna służyć jako dodatkowa opcja, dzięki której można dokonywać wyliczeń orientacyjnych. Ponadto, być może nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ceny podane na stronach internetowych, często są zawyżane, a opisy obiektów na sprzedaż mijają się z rzeczywistością, nierzadko w znacznym stopniu. W związku z tym, że osoba prywatna nie ma zbyt dużej możliwości dokładnej weryfikacji tych danych, może ona błędnie oszacować wycenę. Dlatego tak ważne jest pamiętanie, by ostatecznie korzystać jednak z fachowej pomocy w tym zakresie. A kim jest wspominany kilkakrotnie rzeczoznawca majątkowy?

Otóż, jest to osoba, która powinna doskonale orientować się w rynku nieruchomości. Musi zatem znać mechanizmy jego działania, a więc właściwości przez które dokonują się zmiany wysokości cen. Musi także potrafić doradzić swojemu klientowi, czy dany obiekt warto zakupić, bądź sprzedać w danej chwili, czy jednak lepszym wyjściem będzie zaczekanie na lepsze prognozy dotyczące rynku nieruchomości. W związku z tym, osoba taka, jak rzeczoznawca majątkowy, służy radą oraz ocena ryzyka zakupu bądź sprzedaży danej nieruchomości. Decydując się na skorzystanie z usług biura nieruchomości, warto przedtem zorientować się w mechanizmach działania tego specyficznego rynku. Nie warto w pełni zdawać się na osobie trzecią, jaką jest rzeczoznawca majątkowy. Dzięki temu można uniknąć niekorzystnej transakcji. W tej sytuacji, wyceniarka może okazać się pomocnym, choć, należy pamiętać, że nie jedynym narzędziem. Analiza rynku nieruchomości, znajomość jego prognozy oraz umiejętność dokonywania obiektywnej oceny oraz odczytywania specjalnych raportów – wszystko to pomoże dokonać kupna bądź sprzedaży danej nieruchomości. Nie trzeba być specjalista, by dobrze orientować się w jakiejś konkretnej dziedzinie, w tym przypadku w rynku zajmującym się nieruchomościami.