Czy warto decydować się na kuchnie tworzone na zamówienie?

białe meble kuchenneDzięki intensywnej popularyzacji wszelkiego rodzaju programów kulinarnych oraz nastawieniu społeczeństwa na samodzielne przygotowywanie potraw, coraz więcej osób zapragnęło posiadać w przestrzeni swoich mieszkań i domów kuchni z prawdziwego zdarzenia. Wiadomo oczywiście, że nie każdy ma możliwość pochwalenia się pokaźnym pokojem kuchennych, który byłby w stanie pomieścić wszystkie niezbędne meble, urządzenia i akcesoria, zachowując jednocześnie wolną przestrzeń, służącą do swobodnego przemieszczania się po podłodze. Wiele osób stara się radzić sobie na własne sposoby, wykorzystując możliwości udostępniane przez producentów mebli kuchennych, przez co nie zawsze jednak możemy cieszyć się idealnie skrojonym wnętrzem. Współcześnie jak grzyby po deszczu wyrastają biura projektowe oraz firmy zajmujące się kreowaniem kuchni na zamówienie, jednak ciągle jeszcze podchodzimy do nich z dużą dozą nieufności i dystansu. W obawie przed wysokimi kosztami oraz skomplikowaniem działań, wybieramy standardowe działania, nie uzyskując jednak tego, czego byśmy sobie życzyli i czego oczekiwali.

Duża konkurencja na rynku sprawiła, że wiele firm nie wymaga wcale dużych nakładów finansowych, przez co klienci uzyskują prawo do maksymalnego wykorzystania każdego kąta i dopasowania wizerunku kuchni do charakteru i stylu całego mieszkania. Ze względu na to, że kuchnie są remontowane przez nas tak samo rzadko jak łazienki, powinniśmy potraktować wszelkiego rodzaju zmiany jak długoterminowe inwestycje, które z czasem zwrócą się nam w postaci świetnie zorganizowanej przestrzeni oraz mebli doskonałej jakości. Analizując dokładnie bilanse zysków i strat możemy zauważyć, że kuchnie na zamówienie stają się dzisiaj elementem zdecydowanie bardziej opłacalnym i pozwalającym na pełne wykorzystanie potencjału wnętrza. Klasyczne meble zmuszają nas do dopasowania się do nich, a jak wiadomo, nie o to chodzi podczas projektowania i aranżowania pomieszczeń. Kuchnia jest miejscem, w którym spędzamy coraz więcej czasu, dlatego też istotne jest, aby wszystko było w pełni funkcjonalne i ergonomiczne. Ergonomia powinna być zachowana dokładnie na takich samym poziomie, jak ma to miejsce w przypadku profesjonalnych gastronomii, dlatego też nasze stanowiska robocze powinny nam umożliwiać przygotowywanie posiłków praktycznie bez odrywania stóp od podłoża. Za każdym razem, kiedy musimy przemieszczać się po to, aby sięgnąć po garnek czy łyżkę, lub też regularnie schylać po wszystkie niezbędne elementy, tracimy energię i bezcenny czas, przez co w kuchni przebywamy niechętnie. Wiadomo oczywiście, że nie trzeba od razu remontować całej kuchni, żeby poprawić jej funkcjonalność, jednak jeżeli niechętnie gotujemy i pieczemy, chociaż zwykle nie sprawiało nam to problemów, możemy zakładać, że nasza kuchnia jest po prostu niepraktyczna i niefunkcjonalna.

meble kuchenne w czerni i bieliWykorzystując wiedzę i możliwości projektantów uzyskujemy kuchnię na miarę naszych potrzeb, mając pewność, że wszystkie nasze wskazówki będą brane pod uwagę podczas selekcji materiałów i aranżacji przestrzeni. Każdy z nas jest inny, podobnie zresztą jak wszystkie nasze pomieszczenia, dlatego też kuchnie na zamówienie powinny uwzględniać nasz styl życia oraz liczbę osób, które z nich korzystają. Inaczej będzie wyglądała kuchnia młodego singla, inaczej z kolei kuchnia kilkuosobowej rodziny. W zależności od oczekiwań, firmy projektowe mogą więc kreować niewielkie aneksy połączone z przestronnymi jadalniami, pojedyncze stanowiska pracy lub przestronne kuchnie, w których znajdują się wszystkie niezbędne sprzęty, wysepki lub stoły jadalne. Niezależnie jednak od naszych preferencji dba się o utrzymanie w kuchniach wysokiej ergonomii, dlatego też za każdym razem kształtuje się właściwie zaaranżowane ciągi kuchenne. Są to zazwyczaj układy w kształcie litery L lub U i nie są w żaden sposób uzależnione od wielkości pomieszczenia. Najprościej mówiąc można uznać, że tego typu rozwiązania mają na celu skrócenie czasu przygotowywania posiłków, przede wszystkim za pośrednictwem takiego układu mebli i artykułów gospodarstwa domowego, aby ich kolejność odpowiadała etapom gotowania czy pieczenia. Na pierwszym miejscu powinna się więc znajdować lodówka lub spiżarka, w której zlokalizowane są produkty i półprodukty istotne dla dalszej obróbki, następnie blat roboczy, zlew, w którym możliwe jest mycie warzyw lub mięsa, kolejny blat roboczy, piekarnik lub płyta indukcyjna, a następnie kolejny blat roboczy lub stół. Kuchnie na zamówienie pozwalają nam na zagospodarowanie każdego zakamarka, co może być bezcenne w przypadku niewielkich pomieszczeń, w których niezbędne jest pomieszczenie wszystkich podstawowych urządzeń. Dzięki współpracy z projektantami mamy możliwość zamówienia odpowiedniej ilości szuflad, stworzenia szafek narożnikowych oraz wszelkiego typu rozwiązań wspomagających, bez których trudno wyobrazić sobie współcześnie właściwą aranżację wnętrza.

Kuchnie na zamówienie mogą się sprawdzić także wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykorzystanie skosów lub też innych nietypowych układów wnętrza, co może okazać się istotne szczególnie wtedy, kiedy nasza kuchnia znajduje się chociażby na poddaszu. Wszystkie standardowe meble mogą być nie tylko niewystarczające, ale i ograniczać nam swobodę działania, dlatego też współpraca z projektantami i architektami, wbrew pozorom, może okazać się najbardziej praktyczną i opłacalną opcją. Pamiętajmy, że raz, ale dobrze zaprojektowane wnętrze, będzie doskonale funkcjonowało niezależnie od tego jakie wyposażenie będzie się w nim znajdować, dlatego też warto skorzystać ze wsparcia projektantów po to, aby w przyszłości wiedzieć na co zwracać uwagę i jakie wyposażenie wybierać, aby nasza kuchnia odznaczała się maksymalną funkcjonalnością oraz najwyższym standardem mebli i sprzętów. Konkurencyjność na rynku branżowym jest obecnie tak duża, że nie musimy się obawiać o zwiększenie nakładów finansowych przeznaczonych na remont kuchni. Czasami warto wstrzymać się z pracami, jeżeli ostateczny efekt ma nie spełnić naszych oczekiwań i ponowić je wtedy, kiedy będziemy mieć przygotowany plan działania i będziemy w pełni świadomi co do tego, jak zaprojektowana ma być kuchnia naszych marzeń.