Mieszkanie jak z obrazka!

projekt graficznyWiele osób z zazdrością ogląda zdjęcia przedstawiające idealnie zaaranżowane mieszkania gwiazd filmu i muzyki lub stylizacje wnętrz znajdujące się w katalogach sklepów z materiałami wykończeniowymi, jednak dzisiaj posiadanie doskonale zaprojektowanego mieszkania jest na wyciągnięcie ręki także w przypadku tych osób, których próżno szukać na okładkach kolorowych czasopism. Coś co jeszcze kilka lat temu wydawało się być szczytem marzeń, współcześnie stało się niemal koniecznością, zwłaszcza, że coraz częściej jesteśmy zmuszeni do zmieszczenia wszystkich niezbędnych przedmiotów – mebli czy sprzętów – na niewielkim metrażu. Konkurencja na rynku jest bardzo duża, nic więc dziwnego, że architekci i styliści mieszkań dokładają starań, aby jak najbardziej wpisywać się w potrzeby i oczekiwania swoich „zwykłych” klientów.

Jako, że większość z nas lubi zajmować się urządzaniem własnych czterech kątów, w sklepach znaleźć można wiele programów komputerowych mających pomóc nam w aranżowaniu łazienek, kuchni czy sypialni, jednak mało który jest w stanie zastąpić kontakt z profesjonalistą. Aranżacja przestrzeni mieszkalnej nie polega tylko i wyłącznie na wstawianiu do środka mebli i dobieraniu odpowiedniego koloru ścian, ale także na ergonomicznym zarządzaniu wszystkimi pomieszczeniami, trudno więc zakładać, że nie mając podstawowej wiedzy na temat planowania funkcjonalnej powierzchni użytkowej będziemy mieć możliwość wykreowania mieszkania idealnego. O ile jeszcze pokój wypoczynkowy czy gabinet można urządzać w sposób intuicyjny, o tyle łazienka czy kuchnia jako pomieszczenia, z których korzystają wszyscy użytkownicy lokalu i które mają bardzo mocno sprofilowane funkcje, powinny być zaprojektowane przez profesjonalistę. Dobry architekt wnętrz doskonale wie na co zwracać uwagę i które elementy wnętrza są jego zdecydowanymi atutami, dlatego też jego stylizacja z pewnością będzie szybsza i bardziej efektywna.

wnętrze salonuWarto wiedzieć, że ustawienie urządzeń i mebli względem siebie nawzajem jest w stanie zadecydować o tym jak szybko będzie możliwe przygotowanie posiłku czy też zrelaksowanie się po ciężkim dniu, nie zawsze też bierzemy pod uwagę niezbędną ilość gniazdek czy też położenie układów instalacji, przez co czasami krótki remont przekształca się w niekończące się naprawy i zakupy. Chcąc mieć jednak pewność, że zainwestowane przez nas pieniądze nie będą wyrzucone w próżnię, niezbędne jest wcześniejsze wybranie najodpowiedniejszego biura projektowego. Choć współcześnie wydaje się być to bułką z masłem, ponieważ w dobie Internetu wszystkie najważniejsze informacje ma się praktycznie na żądanie, nadmiar danych może okazać się sporą przeszkodą. Najrozsądniejszym byłoby skorzystanie z popularnej od wieków poczty pantoflowej czyli możliwości zasięgnięcia rady znajomych, jednak ze względu na to, że ciągle jeszcze pokutuje stwierdzenie, że projektant wnętrz działa tylko na zlecenie milionerów i największych gwiazd, może okazać się to niezwykle trudne. Sprawdzanie informacji pochodzących z blogów czy forów internetowych nie zawsze jest wiarygodne, dlatego też czasami jedynym rozwiązaniem jest zaryzykowanie i zdecydowanie się na współpracę „w ciemno”. Pomocne mogą być strony internetowe poszczególnych firm, zwłaszcza, że na wielu – jak ma to zresztą miejsce w przypadku poznańskiego Mocca Studio – znaleźć można rozbudowane galerie zdjęć poszczególnych realizacji.

Mając przed oczami konkretne aranżacje, łatwiej ocenić czy dany architekt wnętrz posiada pomysły, które nam odpowiadają. Oczywiście każdy projektant wnętrz działa zgodnie z oczekiwaniami swojego klienta, nie powinno się więc obawiać, że nasze wymarzone mieszkanie okaże się dziwaczną przestrzenią, w której nie da się normalnie funkcjonować. Profesjonalista zawsze opiera swoje decyzje na szczegółowym wywiadzie ze zleceniodawcą, starając się dostosować do jego bezpośrednich oczekiwań i potrzeb. Taka jest zresztą idea indywidualnego działania na rzecz swoich odbiorców. Plusów jest więc wiele, zwłaszcza, że oprócz zwolnienia z obowiązku poszukiwania niezbędnych mebli czy dobierania kolorów zyskuje się idealnie skrojone wnętrza oparte o nowoczesne rozwiązania techniczne. Ze względu na to, że każdy architekt wnętrz nieustannie się rozwija i śledzi wszelkie nowości pochodzące z branży, jest w stanie zaproponować nam takie, które najlepiej będą odpowiadać na nasze oczekiwania. W stacjonarnych sklepach, urządzając mieszkania samodzielnie, zazwyczaj ograniczamy się tylko i wyłącznie do tego, co jest już nam znane i co jest dostępne w danym miejscu. Minusem może być oczywiście cena, jednak jak dobrze podliczy się rachunki pochodzące z indywidualnych prób aranżacyjnych oraz te wystawione przez projektanta, może się okazać, że usługi profesjonalisty wcale nie są dużo droższe. Dzięki popularyzacji tego typu działalności ceny są niższe, niż jeszcze kilka lat temu, a tym samym są bardziej dopasowane do możliwości finansowych statystycznych Kowalskich. Profesjonalnie urządzone mieszkanie, które w pełni odpowiada naszym wyobrażeniom o komfortowym wnętrzu jest zresztą bezcenne, dlatego czasami warto zrezygnować z pojedynczych remontów i przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na opłacenie dobrego architekta, ciesząc się później z przytulnego mieszkania.