Funkcjonalne silosy przemysłowe

Przetwórstwo tworzyw sztucznych wymaga precyzyjnego przechowywania granulatów, proszków oraz wszystkich elementów niezbędnych do prawidłowego komponowania mieszanin wykorzystywanych w dalszych etapach produkcyjnych, dlatego też w przestrzeni przedsiębiorstwa koniecznie musi znaleźć się miejsce na nowoczesne silosy. Ze względu jednak na to, że producenci starają się zapewnić maksimum precyzji w działaniu, wybór silosów może okazać się skomplikowanym przedsięwzięciem. Na co powinno więc zwracać się szczególną uwagę podczas selekcji propozycji i jakiego rodzaju silosy są obecnie najchętniej wybierane?

Czym są w ogóle silosy? To niezależne obiekty, przeznaczone do składowania materiałów sypkich, cieczy i pyłów, jednak chcąc precyzyjniej określić czym są i do czego służą, niezbędne jest zwrócenie uwagi na podstawowy podział silosów na pionowe i poziome, czyli takie, które posiadają różnego rodzaju wyposażenie oraz sposób załadunku oraz na silosy, które dzielone są w zależności od rodzaju materiału, do przechowywanie którego są produkowane. W sprzedaży można więc znaleźć silosy do przechowywania produktów płynnych, przemysłowych i odpadów, takich jak pigmenty czy odpady poprodukcyjne, silosy do przechowywania biomasy energetycznej i surowców mineralnych, a także silosy do przechowywania tworzyw sztucznych, gumy, kauczuku oraz granulatów PP, PET, PVC i innych. W zależności od rodzaju substancji, która będzie znajdowała się w konkretnym silosie, ich konstrukcja wykonywana jest z różnego rodzaju materiałów - z żelbetonu, blachy kwasoodpornej, tali ocynkowanej lub innych, niezbędnych do zachowania maksymalnego poziomu bezpieczeństwa. Obok materiału, z którego są wykonywane silosy mogą – i najczęściej różnią się od siebie grubością ścian, sposobem napełniania i opróżniania, konstrukcją stożka i rodzajem zabezpieczeń przeciwpożarowych i przeciwwybuchowych. Więcej na ten temat można zresztą znaleźć na stronie http://www.emplast.pl/produkty/achberg-siloanlagen/silosy-wewntrzne-elastyczne.html. Przy okazji warto zaznaczyć, że taka wiedza prędzej czy później przyda się osobom, które na co dzień są związane z branżą przemysłową. 

Ze względu na to, że każde tworzywo musi być przechowywane w określony sposób, ponieważ przedostawanie się wilgoci i powietrza może znacząco wpływać na obniżenie jakości surowca, bardzo ważne jest to, czy w silosie znaleźć można systemy wentylacji i dosuszania wsadu, a także to w jaki sposób można swobodnie wydostawać granulat i przewozić do dalszej obróbki. Silosy są zwykle ogromnych gabarytów, trudno więc wyobrazić sobie ich konstrukcję uniemożliwiająca ich swobodne załadowywanie i rozładowywanie. Podobnie jak wysoka jest ich konstrukcja, równie wysoka jest i cena, dlatego też przedsiębiorcy powinni traktować zakup silosów jak długoterminową inwestycje. Im lepszej jakości element i im bardziej dostosowany jest do tego, czym zajmuje się całe przedsiębiorstwo, tym większa szansa, że będzie należycie spełniał swoje zadanie służąc przez wiele lat w sposób całkowicie bezawaryjny. Kupowanie elementów niepraktycznych czy takich, które w krótkim czasie mogą ulec nadmiernej eksploatacji jest niezwykle kosztowne, przede wszystkim dlatego, że będzie wymagało regularnego zaopatrywania się w nowe.

Ceny silosów zaczynają się od kilku tysięcy złotych i są wyjątkowo zróżnicowane, przede wszystkim dlatego, że na ich wartość wpływa wiele czynników, takich jak chociażby rodzaj wykorzystanego materiału budulcowego, pojemność oraz poszczególne funkcje dodatkowe, w które zaopatrzone są silosy, przede wszystkim dlatego, że każdy jest inny i każdy ma za zadanie spełniać zupełnie inną rolę. Istnieje możliwość zaopatrywania się w silosy nowe i używane, faktem jest jednak, że jeżeli mają służyć sprawnie przez – co najmniej – kilka lat, muszą być najwyższej jakości.