Wnętrze z kominkiem – wady i zalety

Ogień już w starożytności był symbolem radości, dobrego samopoczucia czy wreszcie przysłowiowego domowego ogniska. W antycznej Grecji wierzono, że nad domownikami czuwa Hestia – opiekunka podróżnych, nowożeńców, sierot i... wspomnianego już wcześniej domowego ogniska (rzymskim odpowiednikiem była Westa). To właśnie na jej cześć zapalano ognisko w antycznych, greckich domach. Z czasem ogniska zaczęły być zastępowane przez kominki. Już w średniowieczu pojawiły się pierwsze konstrukcje tego typu, jednak warto podkreślić, iż kominek w tamtym czasie był atrybutem ludzi zamożniejszych. W domach zwykłych ludzi wciąż funkcjonowały obudowane paleniska. Z czasów renesansu czy baroku pochodzą wspaniałe pod względem architektury kominki, które w różnych miejscach możemy podziwiać do dziś. Popularność kominków w Polsce przez jakiś czas zmalała na rzecz pieców kaflowych. Te ostatnie są bardzo wyraźnym elementem PRL-u. W ostatnim czasie zainteresowanie wkładami kominkowymi ponownie wróciło. Coraz częściej nowoczesne kominki możemy znaleźć nie tylko w domach, ale również w mieszkaniach. Warto zatem wiedzieć, z czym wiąże się posiadanie kominka oraz jakie wady i zalety posiada wspomniana konstrukcja. 

Estetyka wnętrza

Ważną zaletą każdego kominka jest oczywiście jego estetyczność. Obok aspektu związanego z użytecznością, od wielu wieków przywiązywano wagę do tego, jak dany kominek będzie wyglądał. Już w średniowieczu obudowa kominka na dworze królewskim miała zachwycać dworzan i przybyłych gości. Podobnie było zresztą w dobie renesansu czy baroku. Funkcja estetyczna jest w kontekście kominków tak ważna, że dziś możemy mówić nawet o różnych stylach, w których wkłady kominkowe się tworzy. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się style nowoczesne, czy rustykalne. Ogień płonący w kominku ociepla wnętrze i tworzy w nim niepowtarzalną atmosferę. Szczególnie w jesienne i zimowe wieczory, gdy pogoda za oknem nie sprzyja i wolimy pozostać w domowym zaciszu na dłużej. Wygląd kominka to oczywiście nie wszystko. Ważne są również jego – szeroko pojęte – walory użytkowe. 

Walory użytkowe kominka

Kominek nie tylko ozdabia wnętrze, ale również dba o jego temperaturę. Stanowi idealne, dopełniające źródło ciepła. Co więcej, nowoczesna technologia w zakresie branży grzewczej pozwala dziś budować takie wkłady kominkowe, które ocieplają wszystkie wnętrza domu (mimo, że znajdują się wyłącznie w jednym miejscu). Wszystko za sprawą tak zwanych kominków z płaszczem wodnym. Ich specyfika pozwala „dzielić się” produkowanym ciepłem z pozostałymi pomieszczeniami za pomocą odpowiedniej instalacji oraz oczywiście kaloryferów. Tradycyjne kominki nie tracą na popularności, jednak ich ciepło ogrzewa wyłącznie pokój, w którym zamontowano wkład. 

Tradycyjny kominek a sprzątanie

Minusem posiadania tradycyjnego kominka są zabrudzenia, które siłą rzeczy pojawiają się w pobliżu kominka (przede wszystkim na podłodze). Produkowany popiół szybko wydostaje się z paleniska, dlatego – jeśli komuś przeszkadza codzienne sprzątanie – alternatywą dla otwartego paleniska jest wkład kominkowy zamknięty. Wbrew pozorom także ten rodzaj kominka sprawdza się idealnie w naszych domach. Zarówno pod względem praktycznym, jak i pod względem aranżacyjnym. Należy zatem przekalkulować, które rozwiązanie sprawi nam radość, ponieważ montaż wybranego kominka nie jest tani, a wybudowane palenisko będzie nam służyło przez wiele następnych lat. 

Koszt zamontowania kominka

Ile kosztuje kominek? To pytanie zadaje sobie każda osoba, która zastanawia się nad montażem kominka lub wkładu kominkowego. Cena zależy od wielu czynników, dlatego trudno jednoznacznie odpowiedzieć na wspomniane wcześniej pytanie. Ofert warto szukać przede wszystkim w internecie, ponieważ na stronach producentów nierzadko można znaleźć ciekawe rabaty i opłacalne oferty (mowa tutaj nie tylko o zakupie kominka, ale również o jego montażu). 

Kominek jako źródło ciepła

Czy kominek może stanowić jedyne źródło ciepła? W średniowieczu z pewnością takie rozwiązanie jak najbardziej się sprawdzało. Warto jednak podkreślić, że w tamtym czasie na dworach i w zamkach kominki znajdowały się w prawie każdym pomieszczeniu. Dziś przy pomocy ogrzewania centralnego, pompy ciepła czy odpowiednich grzejników jesteśmy w stanie szybko i ekonomicznie ogrzać dom czy mieszkanie. Kominek stanowi zatem cenne, ale często wyłącznie dodatkowe źródło ciepła w naszym domu.  

Kominek w mieszkaniu a kominek w domu

W domu możemy zamontować kominek tradycyjny z otwartym paleniskiem lub wkłady kominkowe z paleniskiem zamkniętym. Każda taka instalacja wiąże się oczywiście z budową odpowiedniej instalacji kominowej, która odprowadza produkowane spaliny na zewnątrz. W przypadku mieszkań sprawa jest bardziej skomplikowana, ponieważ w blokach mieszkalnych trudno wybudować osobną instalację kominową. W efekcie tradycyjny kominek w lokalu mieszkalnym byłby po prostu niebezpieczny. Alternatywą dla osób marzących o kominku są kominki ekologiczne (biokominki) oraz kominki elektryczne, które swoim wyglądem bardzo adekwatnie przypominają tradycyjne wkłady kominkowe z domów jednorodzinnych. 

Posiadanie kominka wiążą się zarówno z plusami, jak i z minusami jego użytkowania. Wydaje się jednak, że zalet w przypadku tej konstrukcji rzeczywiście jest więcej. Jeśli marzymy o tradycyjnym kominku, przy którym w zimowe wieczory posiedzimy razem z rodziną, z pewnością powinniśmy się na taki montaż zdecydować. Z pewnością w dobie dwudziestego pierwszego wieku kominek nie powinien być jedynym źródłem ciepła w domu czy mieszkaniu. Warto zatem zadbać o to, by obok wkładu kominkowego w naszym domu znalazło się również tradycyjne ogrzewanie (wspomagane na przykład przez kocioł gazowy czy nowoczesną pompę ciepła). Pomijając wszystkie inne elementy jedno jest pewne – kominek stanowi wspaniałą i oryginalną ozdobę naszego domu. Buduje niecodzienny klimat i nadaje wnętrzom charakteru. Pod tym względem wkłady kominkowe okazują się naprawdę cenne i nierzadko potrzebne naszej aranżacji.