Praktyczna i oryginalna kuchnia – w jakim stylu?

Kuchnia to serce każdego domu. Jej wyjątkowy charakter z reguły odzwierciedla styl bycia domowników, dlatego w zależności od osobistych upodobań możemy dzisiaj wyróżnić kilka najważniejszych stylów kuchennych. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się zatem kuchnie w stylu: rustykalnym, prowansalskim, nowoczesnym czy retro. Warto oczywiście zauważyć, że styl jest jedynie punktem wyjścia każdej aranżacji. Odpowiednio dobierane meble czy dodatki sprawiają, że każda aranżacja staje się unikatowa, a kuchnia tętni własnym życiem. Z pewnością warto zadbać o to, by wspomniane pomieszczenie okazało się ciepłym, oryginalnym i oczywiście praktycznym miejscem. Przede wszystkim dlatego, że chcąc nie chcąc w kuchni spędzamy czas każdego dnia. Odrobina pomysłowości sprawi, że gotowanie (a nawet sprzątanie) stanie się dla nas przyjemnością i relaksującą czynnością po ciężkim dniu w pracy czy szkole.

Meble – podstawa każdej kuchni

W każdej kuchni, bez względu na wybrany styl, powinny znaleźć się odpowiednie meble. W dobie dwudziestego pierwszego wieku producenci mebli wychodzą naprzeciw oczekiwaniom konsumentów. W sklepach można dzisiaj znaleźć naprawdę unikatowe i funkcjonalne meble, które swoim wyglądem podkreślą charakter każdego wnętrza. Jeśli chodzi o meble kuchenne Poznań oraz inne duże miasta oferują coraz częściej tak zwane meble na wymiar, czyli szafki przygotowane specjalnie dla danego pomieszczenia. Takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w przypadku mniejszych kuchni, gdzie każdy centymetr kwadratowy przestrzeni rzeczywiście się liczy. W zależności od naszych upodobań czy planów, producent mebli stworzy dla nas szafki w wybranym wcześniej stylu. 

Styl rustykalny – bliżej natury

Kuchnia rustykalna kojarzy się – i zresztą słusznie – przede wszystkim z wiejskim klimatem oraz ze starociami. Trzeba oczywiście zauważyć, że wspomniane wcześniej „starocie” wcale nie mają tutaj konotacji negatywnych. Wręcz przeciwnie, w kuchniach rustykalnych dominacja starych, stylizowanych mebli jest jak najbardziej wskazana. Drewniane, solidne meble sprawdzą się przede wszystkim w dużych kuchniach. W stylu rustykalnym powinno aranżować się przede wszystkim kuchnie przestrzenne. Nieodzownym atrybutem kuchni rustykalnej jest oczywiście tradycyjny kominek o dorodnej, solidnej zabudowie. Warto zwrócić uwagę na to, że wiejska aranżacja łączy się naturalną florą i fauną. W pomieszczeniu rustykalnym nie może zabraknąć dużej ilości naturalnego światła oraz dodatków stylizowanych na wspomniane wcześniej starocie. Na różnych forach czy targach można znaleźć unikatowe dzbanki, garnki czy zastawy stołowe. 

Styl prowansalski  - magia dodatków

Harmonia i prostota to z pewnością atrybuty kuchni w stylu prowansalskim. Tego rodzaju wnętrza z pewnością sprawdzą się w przypadku spokojnych i sielankowych osób. Wnętrze kuchni prowansalskiej powinno charakteryzować się przestronnością. Dużej, jasne okna podkreślą stonowane kolory zastosowane w pomieszczeniu. W kuchni prowansalskiej z pewnością spotkamy barwy takie jak beże, biele czy jasne brązy. Jeśli chodzi o dodatki, wspomniane kolory idealnie połączą się z naturalnymi, świeżymi kwiatami czy brązowymi koszami wiklinowymi. Czego nie znajdziemy w kuchni prowansalskiej? Z pewnością nie będzie to pomieszczenie wyraziste pod względem kolorów. Jakiekolwiek kontrasty zaburzą kompozycję całości, dlatego lepiej ich unikać. Jeśli chodzi o meble, podobnie jak w stylu rustykalnym stawiamy tutaj na pewną stylizację. Białe, na pozór proste szafki, warto wykończyć po bokach unikatowym, nieskomplikowanym wzorem, by nadać im charakteru. Dodatki w kuchni prowansalskiej to przede wszystkim wyroby wiklinowe. Doskonale sprawdzą się również w tym przypadku stonowane zasłony czy obrusy (jeśli w kuchni znajduje się stół). 

Styl nowoczesny – funkcjonalizm przede wszystkim

Nowoczesna kuchnia powinna być przede wszystkim praktyczna i ergonomiczna. Nie oznacza to z kolei, że miłośnicy kuchni nowoczesnej zapominają o szeroko pojętej estetyce wnętrza. Nawet w pomieszczeniach minimalistycznych znajdzie się miejsce na kilka wybranych, eleganckich dodatków i gadżetów. Jeśli chodzi o meble w kuchni nowoczesnej, z pewnością sprawdzają się tutaj wspomniane już wcześniej meble na wymiar. Ich specyfika pozwala zaoszczędzić przestrzeń. Dodatkowo zabudowane meble eliminują zbędne wnęki i szpary, które w kuchni stanowią wyłącznie składowisko różnego rodzaju zanieczyszczeń (do których w dodatku nie można dotrzeć odkurzaczem czy ścierką). Meble w nowoczesnej kuchni charakteryzują się prostotą i minimalizmem. Stonowane barwy oscylują zazwyczaj wokół bieli, czerni i czerwieni. Czasami dołączają do nich również brązy. Połyskujące, gładkie blaty i duża przestrzeń to z pewnością domena nowoczesnych kuchni. W ich przypadku ważny jest funkcjonalizm. Dla przykładu, piekarnik zazwyczaj umieszcza się wyżej, by dostęp do niego był ułatwiony. Nowoczesna kuchnia często posiada wysepkę kuchenną, okap czy energooszczędne oświetlenie. 

Styl retro – powrót do przeszłości

Kuchnia w stylu retro stała się w ostatnim czasie bardzo modna. Sprawdza się w przypadku osób, dla których ważny jest nie tylko funkcjonalizm, ale również ciepła, rodzinna atmosfera i elegancja. Jeśli chodzi o kolory w kuchni retro, z pewnością sprawdzą się tutaj różne odcienie brązów i bieli. Meble kuchenne retro cechują się dużą ozdobnością. Dzisiaj tego rodzaju szafki zamawiamy przede wszystkim u specjalnych producentów. Sprawa dotyczy zresztą nie tylko mebli, ale również sprzętów kuchennych. 

Każdy styl jest unikatowy i oryginalny. Warto już przed aranżacją wybrać drogę, którą będziemy się poruszać podczas remontu czy budowy. Kuchnia powinna łączyć w sobie praktyczność i estetykę. Dopiero wspomniane elementy zbudują całość, z której będzie korzystać każdy członek rodziny. W każdym stylu znajdziemy ważne wyznaczniki, bez których nie możemy się obejść. Z drugiej strony warto również pamiętać, że to nasze dodatki uzupełnią i wzbogacają wnętrza.