Mieszkania w centrum – wady i zalety

W ostatnim czasie firmy deweloperskie większą część swojej uwagi poświęcają realizacjom inwestycji budowlanych w dużych miastach. Nie ma w tym oczywiście niczego dziwnego, ponieważ większość polskiego społeczeństwa na co dzień żyje, pracuje i funkcjonuje w przestrzeniach wielkomiejskich. Szukając odpowiedniej nieruchomości mieszkalnej należy mieć na uwadze kilka ważnych elementów. Przede wszystkim to, że każdy lokal mieszkalny – bez względu na lokalizację, metraż czy układ – ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Kolejną rzeczą do rozważenia staje się oczywiście wybór rodzaju nieruchomości. Na rynku pierwotnym można dziś bowiem znaleźć zarówno klasyczne kawalerki, funkcjonalne mieszkania kilkupokojowe czy nawet ogromne domy jednorodzinne. Wybór uzależniony jest oczywiście nie tylko od naszych osobistych upodobań. Liczy się również cena czy ograniczenia techniczne, związane na przykład z pracą w danym mieście. Na co warto zatem zwracać uwagę podczas poszukiwania mieszkania w centrum?

Czy osiedle w centrum może być kameralne?

Wielu osobom centrum miasta kojarzy się z hałasem, gwarem i wielkomiejskim szumem. Okazuje się jednak, że niekoniecznie musi tak być. Jeśli chodzi o mieszkania centrum Poznań jest przykładem dużego miasta, w którym dobra lokalizacja wcale nie musi oznaczać wspomnianych hałasów i kakofonii. Coraz częściej w bezpośrednim sąsiedztwie centrum firmy deweloperskie budują bowiem tak zwane osiedla zamknięte. Otoczone murem i oddzielone od jezdni sporym terenem zielonym, budowane bloki wcale nie przechwytują hałasów produkowanych przez samochody, komunikację miejską czy przechodniów. Warto mieć oczywiście świadomość tego, że lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie centrum miasta może nas drogo kosztować. Na szczęście inwestorzy wprowadzają od lat ciekawą alternatywę w postaci osiedli podmiejskich. 

Czym różni się osiedle podmiejskie od osiedla w centrum?

Największym minusem mieszkań w centrum jest zatem ich wysoka cena. Okazuje się jednak, że bardzo wygodną alternatywą – wybieraną coraz częściej przez polskie rodziny – są osiedla budowane za miastem, czyli na tak zwanych osiedlach podmiejskich. Wbrew pozorom ich odległość od centrum wcale nie jest tak duża, jak mogłoby się wydawać. Zamknięte i monitorowane osiedla oraz bliskość parków czy innych terenów zielonych z pewnością przemawiają na korzyść nieruchomości podmiejskich. Mieszkania za miastem najczęściej wybierają osoby, które uwielbiają zdrowy tryb życia oraz sporty. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż pod osiedla – w przypadku większych miast – podjeżdżają autobusy komunikacji miejskiej. W ten sposób dojazd do pracy czy szkoły nie stanowi żadnego problemu.

Na co zwracają uwagę deweloperzy?

Firma deweloperska realizująca nowy projekt bez względu na jego lokalizację przede wszystkim stara się zadbać o potrzeby i preferencje klientów. Różnorodność mieszkań powinna być na tyle duża, by target także maksymalnie mógł się rozszerzyć. Najwięcej mieszkań budowanych obecnie skupia się wokół tradycyjnych układów lokali jednopokojowych i dwupokojowych. Coraz częściej inwestorzy decydują się również na budowę wielopokojowych mieszkań, zwanych nierzadko apartamentami. Bez względu jednak na metraż czy układ inwestorzy starają się zapewnić przyszłym mieszkańcom jak największy standard usług. To właśnie dlatego na nowoczesnych osiedlach budowane są progi zwalniające, podziemne parkingi czy nowoczesne i bezpieczne place zabaw dla dzieci. W przypadku osiedli podmiejskich często do oferty mieszkań dołączane są także ogródki przydomowe, tarasy czy balkony, dzięki czemu lokale w blokach swoim wyglądem zaczynają coraz częściej przypominać domki jednorodzinne. 

Centrum czy obrzeża?

Gdzie zatem kupić swoje wymarzone mieszkanie? Okazuje się, że decyzja wcale nie jest taka łatwa, jak wydawało się na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim należy sprawdzić kilka opcji, ponieważ podejmowanie decyzji bez zastanowienia nie jest w przypadku kupna nieruchomości pożądanym zachowaniem. Poszukiwania warto rozpocząć od wizyty na stronie internetowej każdego zaufanego i sprawdzonego dewelopera. 

Każda nieruchomość ma swoje wady i zalety. Na szczęście nieruchomości deweloperskich na rynku jest dzisiaj całkiem sporo i przy odrobinie szczęścia oraz samozaparcia można znaleźć dość szybko idealny lokal mieszkalny dla siebie i swojej rodziny. Warto szukać w różnych źródłach i korzystać z różnych opcji, ponieważ dopiero w trakcie poszukiwań możemy dokładnie ocenić, czego od przyszłego mieszkania oczekujemy.