Co warto wiedzieć o wypożyczanych samochodach

Własny samochód to dla wielu kierowców niemalże własny kawałek nieba. Tak naprawdę nie ma w tym jednak niczego dziwnego, ponieważ prywatne auto wcale nie kosztuje mało. Co więcej, nierzadko nowy właściciel decyduje się na kredyt czy pożyczkę, by otrzymać w salonie wymarzony samochód. Niemniej jednak wciąż znajdą się tacy kierowcy, którzy nie posiadają własnego pojazdu. Lub tacy, którzy właśnie muszą oddać pojazd do warsztatu samochodowego. Co zrobić w sytuacji, gdy auto potrzebne jest „od zaraz”, a w garażu zalegają wyłącznie stare sprzęty gospodarstwa domowego i materiały wykończeniowe będące pamiątką po ostatnim remoncie? Okazuje się, że odpowiedzią na to pytanie jest działalność reklamująca się jako wypożyczalnia samochodów. Co warto wiedzieć, jeśli chodzi o wynajem samochodów dostawczych bądź osobowych? Na co możemy liczyć ze strony wypożyczalni? Okazuje się, że warto znać odpowiedź na powyższe pytania. Nigdy nie wiemy bowiem, kiedy mogą rzeczywiście się nam przydać.

Dane na temat wypożyczalni

Skąd zdobyć informacje związane z działaniem danej wypożyczalni samochodów? Doskonałym źródłem informacji w dobie dwudziestego pierwszego wieku jest przede wszystkim strona internetowa, którą z reguły współczesna działalność – także ta oferująca najem aut – powinna dla własnego dobra posiadać. Na stronie www znajdziemy między innymi zakładkę „o nas”, dzięki której poznamy firmę od podszewki. Bardzo ważną zakładką jest również tak zwane „FAQ”, czyli podstrona zawierająca najważniejsze pytania klientów, co istotne – wraz z odpowiedziami. Dzięki takiemu rozwiązaniu internauta może dowiedzieć się przydatnych wiadomości bez potrzeby kontaktowania się z pracownikiem firmy. 

Wybór odpowiedniego samochodu

Dzięki wspomnianej wcześniej stronie internetowej każdy potencjalny klient może zdecydować się na konkretne auto osobowe czy dostawcze bez wychodzenia z domu. W specjalnie utworzonej galerii firma umieszcza dostępne samochody wraz z ich zdjęciem (bardzo często mowa nie tylko o zdjęciu przedstawiającym samochód na zewnątrz, ale również o zdjęciach przedstawiających wnętrza aut). Na podstawie podanych informacji jesteśmy w stanie zdecydować się na konkretne auto i zamówić je przez specjalny formularz. Co ciekawe, samochody można odbierać nie tylko bezpośrednio z wypożyczalni, ale również z wyznaczonego przez siebie miejsca. Niektóre działalności oferują nawet podstawienie samochodu pod nasz dom. Niestety nierzadko wiąże się to z dodatkowymi opłatami.

Przed pierwszą jazdą

Wypożyczając auto musimy dobrze sprawdzić, czy nie posiada ono żadnych uszkodzeń lub wad, których właściciel lub pracownik wypożyczalni nie zauważył. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, musimy niezwłocznie poinformować pracownika o zauważonej usterce. Wszystko po to, by po oddaniu auta nie obarczono nas kosztami ewentualnej naprawy. Zazwyczaj osoba zajmująca się wypożyczaniem nie doprowadza do sytuacji, w której niewinny klient zostaje posądzony o spowodowanie uszkodzenia. Niemniej jednak „przezorny zawsze ubezpieczony”, a odrobina ostrożności z naszej strony jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziła.

Limit kilometrów i inne ograniczenia

Czy wypożyczając samochód pracownik wypożyczalni może nałożyć na nas jakieś ograniczenia? Okazuje się, że z reguły działalności wspomnianego typu nie wprowadzają żadnych uporczywych limitów. Wszystko po to, by klient mógł swobodnie i bez przeszkód użytkować samochód. Bardzo rzadko zdarza się na przykład tak, że nie możemy przejechać więcej kilometrów niż jest to podane w jakimś regulaminie. Jeśli chodzi z kolei o czas wypożyczenia, możemy wynajmować auto tak długo, jak jest to podane w umowie. Jeśli samochód nie jest w późniejszym okresie zarezerwowany, w razie potrzeby możemy przedłużyć podpisaną wcześniej umowę. W przypadku, gdy ktoś inny złożył taką rezerwację, bardzo często pracownik wypożyczalni jest w stanie zaoferować nam auto o podobnych parametrach (często jest to również ten sam model). 

Ubezpieczenia i nieprzewidziane uszkodzenia

Każdy wynajęty samochód posiada niezbędne ubezpieczenia oraz dokumenty. Jeśli podczas jazdy dojdzie do nieprzewidzianej awarii, powinniśmy bezzwłocznie powiadomić o tym firmę. Ta ostatnia zajmie się odholowaniem auta i uzgodni z nami dalszy plan działania.

Specyficzne wypożyczalnie aut

Co ciekawe, współczesne wypożyczalnie oferują swoim klientom nie tylko wypożyczanie aut osobowych. W cenie jest również wynajem samochodów dostawczych. Jeśli osobie prowadzącej własny biznes zepsuje się auto, wypożyczalnia okazuje się rozwiązaniem wszystkich problemów. Określone samochody wynajmiemy w zasadzie od ręki na nieokreślony czas. W cenie są również wypożyczalnie samochodów ślubnych czy do sesji zdjęciowych. 

Wynajem samochodów jest cenny pod wieloma względami. To właśnie dlatego zainteresowanie kolejnymi wypożyczalniami rośnie, a na terenie większych i mniejszych miast pojawiają się działalności świadczące wspomniane wcześniej usługi. Wydaje się, że przez najbliższy czas taki stan rzeczy nie powinien się zmienić.