Crossfit, czyli jak osiągnąć harmonię ciała i duszy

Od pewnego czasu crossfit przeżywa swoistą złotą epokę. Mówi i pisze się o nim coraz częściej, a w naszym kraju powstaje coraz więcej profesjonalnych sal treningowych – crossfit boxów, w których możemy crossfit ćwiczyć. Warto bliżej przyjrzeć się fenomenowi tych właśnie ćwiczeń.

Crossfit, jak większość ćwiczeń i treningów, przywędrował do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Początkowo był to trening przeznaczony dla żołnierzy i komandosów. Przygotować ich miał na wszelkie niedogodności, niespodziewane zadania. Oprócz poprawy kondycji i wytrzymałości crossfit był także pewnego rodzaju ćwiczeniem wzmacniającym także psychikę komandosów. Uświadamiającym im, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych, przeszkód nie do pokonania. Fakt ten może być przyczyną popularności crossfitu wśród „zwykłych obywateli”,którzy pragnęli zyskać, dzięki ekstremalnie męczącym ćwiczeniom na sile i odwadze.

Crossit to prawdziwa filozofia, odpowiednie nastawienie do życia okraszone dawką odpowiednich elementów, wśród nich wyróżniają się zwłaszcza dwa: crossfit boxy oraz WOD. Crossfit box to rodzaj odpowiedni dopasowanej sali treningowej w której odbywają się zajęcia crossfit. Na tle innych miejsc, w których możemy rzeźbić swoje ciało crossfit box wyróżnia się swoją prostotą i umiarem. Nie znajdziemy tam kolorowych elementów. Sala przypomina raczej opuszczony magazyn w którym gromadzą się ludzie pragnący jak najpełniej wyrzeźbić i ukształtować swoje ciało oraz umysł. Na zajęciach w małych grupach towarzyszy im trener korygujący ewentualne błędy, a także będący mentorem każdej osoby. Jego zadaniem oprócz pilnowania poprawności ćwiczeń jest także ułożenie każdego dnia innego WOD (workout of the day), czyli planu ćwiczeń. Co wyróżnia go na tle innych? Przede wszystkim jego elastyczność. Każdego dnia ćwiczący otrzymują inny zestaw, który motywuje ich do pracy oraz do przekraczania własnych ograniczeń. Każdego dnia ćwiczą mocniej i lepiej, zbliżając się w ten sposób do stanu idealnej harmonii duszy i ciała.